دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

در سال ۱۳۴۸ توسط زنده ياد سيد حسين فلاح نوشيرواني با اهداء شانزده هکتار زمين و يازده هزار متر مربع فضاي آموزشي اين مجموعه تأسيس گرديد.
در سال ۱۳۵۲ با موافقت شوراي گسترش با عنوان مدرسه عالي تربيت دبير فني آغاز به کار کرد و بر همين اساس در رشته هاي ساختمان، برق و مکانيک اقدام به پذيرش دانشجو به عنوان ليسانس دبير فني جهت همکاري با آموزش و پرورش نمود.
در سال ۱۳۷۱ دانشکده فني و مهندسي نوشيرواني دانشگاه مازندران به عنوان تنها دانشکده فني و مهندسي در استان مازندران و گلستان در دوره هاي کارشناسي مهندسي عمران، برق، شيمي و مکانيک و در مقاطع کارشناسي ارشد و دکترا اقدام به پذيرش دانشجو نمود.

در سال ۱۳۸۳ مجتمع آموزش عالي فني و مهندسي نوشيرواني با ۴ دانشکده عمران، برق و کامپيوتر، شيمي، مکانيک و يک گروه علوم پايه در مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکترا اقدام به پذيرش دانشجو نمود.
در سال ۱۳۸۵ همراه با سفر رئيس جمهور و با تائيد شوراي وزيران اين مجتمع به دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل ارتقا يافت.
در سال ۱۳۷۶ به دستور و تاکيد حضرت آيت ا.. روحاني نماينده معظم ولي فقيه در استان مازندران و با انتخاب هيات امناي مردمي و دولتي موسسه مشارکتهاي مردمي جهت توسعه دانشگاه تاسيس گرديد. مشارکتهاي مردمي با تبديل شدن اين مجموعه به مجتمع فني و مهندسي نشاط و اشتياق خاصي گرفته است. به ياري خداوند متعال اين پشتيباني با تبديل اين مجتمع به دانشگاه تاسقف يکصد ميليارد ريال ادامه يافت.
زنده ياد سيد حسين فلاح نوشيرواني با اهداء شانزده هکتار زمين و يازده هزار متر مربع فضاي آموزشي اين مجموعه را تاسيس کرد. از آن زنده ياد بيش از ۴۴ اثر اعم از انستيتو تکنولوژي، هنرستان، زايشگاه، محل نگهداري کودکان بي سرپرست، آسايشگاه معلولين، پارک، حمام و … به يادگار مانده است. بزرگترين آرزوي آن مرحوم ايجاد دانشگاه صنعتي در بابل بود.

حاج علي اکبر شهيري مدير عامل و هيات مديره صندوق قرض الحسنه حضرت ولي عصر (عج) بابل، کمکهاي زيادي در جهت توسعه مجتمع نمود. صندوق در سال ۱۳۷۶ قدم پيش نهاد و با تدوين اساسنامه و انتخاب خـّيرين و تأسيس موسسه مشاركتهاي مردمي در توسعه مجتمع موضوع تهيه طرح جامع توسعه بيست ساله مجتمع را پيگيري نمود. تا کنون مجموع آوردهاي نقدي و غيرنقدي موسسه از مرز ۲۶ ميليارد ريال گذشته است. خريد ۲۵۰۰ متر مربع زمين در ضلع جنوبي مجتمع و اضافه نمودن آن به مجتمع، احداث ساختمان تحصيلات تکميلي، خريد تجهيزات خوابگاهي از جمله کمکهاي اين موسسه به مجتمع مي باشد.

حاج امير قلي تبار با اهداء ۱۰ هکتار زمين و تعهد احداث يک واحد دانشگاهي به مبلغ ۵ ميليارد ريال به ياد فرزندش مرحوم مهندس مسعود قلي تبار فارغ التحصيل کارشناسي ارشد مهندسي برق – الکترونيک از جمله کمکهاي اين خير بابلي است.
شوراي شهر و شهرداري بهنمير اهداء ۳۰۰۰۰ مترمربع زمين در مرکز شهر بهنمير به ارزش ۱۵ ميليارد ريال، دو دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ صفر کيلومتر و قطعه زميني در نزديکي ساحل جهت انجام مطالعات آزمايشگاهي دريايي و ساخت انواع سيميلاتورها براي احداث دانشگاه علوم دريايي (مهندسي سازه هاي دريايي ).

سایت:http://www.nit.ac.ir/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *